Trauma begeleiden vraagt om belichaamde zachtheid
12 juni 2025 

Trauma begeleiden vraagt om belichaamde zachtheid

Trauma begeleiden vraagt om belichaamde zachtheid

Hoe begeleid je iemand die diep geraakt is door trauma?

Als lichaamsgericht therapeut weet ik: dat doe je niet met mooie woorden of protocollen alleen. Dat doe je met aanwezigheid. Met veiligheid. Met een diepe afstemming – niet alleen op de ander, maar ook op jezelf. Want wie een ander wil dragen, moet zelf gegrond staan.

Trauma nestelt zich vaak stilletjes in het lichaam. In spierspanning, in een ingehouden ademhaling, in het gevoel van ‘losgekoppeld zijn’. En juist dáár – in het lijf – begint het helingsproces.

Wat helpt in trauma-begeleiding?

Bij Zonnevlecht Opleidingen werken we met methodes die het lichaam erkennen als drager én heler van trauma. Enkele kernprincipes die we trainen en ervaren in de opleiding tot Trauma Coach:

🌀 Gronding & veiligheid
We beginnen altijd bij het voelen van het hier en nu: voeten op de grond, verbonden ademhaling, zachte beweging en aanraking. Vanuit die basis ontstaat ruimte om te voelen zonder overspoelt.
 te worden.

🌀 Adem & aanraking
Zachte, bewuste aanraking (somatic touch) en verbonden ademwerk helpen het lichaam uit de overlevingsstand te komen. Zodat er rust ontstaat waar eerder alleen alertheid was.

🌀 Luisteren naar het lichaam
Trauma verbreekt de verbinding met het lichaam. Door interoceptie leren cliënten opnieuw voelen: wat gebeurt er vanbinnen? Wat is te veel? Wat is precies goed?

🌀 Penduleren & Titreren
We benaderen het trauma stap voor stap – en keren steeds terug naar veiligheid. Zo leert het zenuwstelsel dat het niet opnieuw overspoeld raakt, maar gedragen wordt en veiligheid kan installeren waar onveiligheid was.

🌀 Expressie via beweging & stem
Trillen, dansen, zuchten, neuriën – het lichaam weet hoe het spanning wil loslaten. Wij leren als coaches hoe we die impulsen kunnen uitnodigen, zonder forceren.

Wat is de rol van de begeleider

Begeleiden in trauma is niet iets wat je dóet, het is iets wat je bént. Aanwezig, zonder oordeel. Stevig, zacht en afgestemd. Soms voelt het als vlechten: je houdt liefdevol de ruimte, terwijl je met zachte handen helpt om wat verward is weer in verbinding te brengen. Niet trekken, niet duwen, maar begeleiden – met aandacht en eerbied voor wat zich toont.

 Wil jij dit ook leren?

Wil jij leren hoe je mensen met trauma écht kunt begeleiden met zachtheid, lichaamswijsheid en diep vertrouwen?

Dan is de opleiding tot Trauma Coach bij Zonnevlecht Opleidingen er voor jou.


In deze praktijkgerichte en diep transformerende opleiding leer je werken met het lichaam, het zenuwstelsel én de diepte van de ziel van je cliënt.

📍 Locatie: Zonnevlecht Opleidingen Wijk en Aalburg
📅 Start: 9 maart 2026
👉 Klik hieronder voor meer informatie of om je aan te melden:
https://www.zonnevlechtopleidingen.nl/opleiding-trauma-coach/

Ik kijk naar je uit,
Pauline Trum
Founder en opleider 
Zonnevlecht Opleidingen

Over de schrijver
Ik ben geworden wie ik wilde zijn!Na zo veel jaren weet ik wat ik worden wil. Ik ben ondernemer, opleider, kennis deler, motivator, psychosociaal therapeut en trauma therapeut. Die jassen passen bij mij, dat bén ik. Dat is waar ik moeiteloos briljant in ben, en waar ik enorm blij van wordt. Nu mag ik jou met lichaamsgerichte psychotherapie en trauma therapie helpen in mijn praktijk.Mijn allergrootste passie is kennis delen. Mensen enthousiast maken, de kwaliteiten bij iemand zien die ze zelf nog niet hadden ontdekt, mensen in hun kracht zetten, verlossen van belemmerende overtuigingen zodat ze gaan groeien en zichzelf verder kunnen ontwikkelen in dat waar wij weer blij van worden. Stimuleren en motiveren, inzichten geven, confronteren, keuzes durven maken en in beweging laten komen. Dat is naast humor, veel lachen, inspirerende gesprekken, mijn passie.Niet meelopen met de meute maar uniek mogen en durven zijn. Als je doet wat klopt dan voelt het goed. Dan ben je blij, dan voel je vrijheid.Dat gun ik jou, mij en iedereen, en daarbij help ik je graag.Geniet van je reis. Pauline Trum